FILM:

AUGUST FALLS
Supporting Role – Sam Hancock

THE WOMAN IN GOLD
Cameo Role – Simon Curtis

ALIEN STRAIN
Supporting Role – Robert Benavides Jr.

AFTER EVER AFTER
Rolf Saxon

THE BOOK OF DANIEL
Lead Role – Anna Zielinski

UNDONE – short
Lead Role – Bruce Coughran

BEING US
Supporting Role – Sam Hancock

ALL I THINK OF IS YOU – short
Supporting Role – Shad Clark

HONES
Supporting Role – Dave Stewart

ENTRAPMENT
Featured Role – Jon Amiel

OUT OF THE COLD 
Featured Role – Alexander Buravsky

OBEDIENCE
Lead – Dominic Coke 

SAVING PRIVATE RYAN
Featured Role – Stephen Spielberg

MISSION: IMPOSSIBLE
Featured Role – Brian DePalma

A TIME OF DESTINY
Featured Role – Gregory Nava

THE DIRTY DOZEN II
Supporting Role – Andrew V. McLaglen

THE LORDS OF DISCIPLINE
Supporting Role – Franc Roddam

INVITATION TO THE WEDDING
Supporting Role – Joseph Brooks

LITTLE LORD FAUNTLEROY
Supporting Role – Jack Gold

 

TELEVISION:

LITTLE BRITAIN SPECIAL (Pozitive TV)
Guest Star – Comedy – Geoff Posner

ULTIMATE FORCE (Bentley Productions)
Guest Star – Drama – Jeremy Webb

HIPPIES (Talkback)
Guest Star – Sit.Com – Lawrence Moody

THE CANTERVILLE GHOST (Tetra Films)
Guest Star – Drama – Martin Dennis

ALAS VEGAS (Granada)
Guest Star – Soap – Brian Mills

THE AFFAIR (BBC/HBO)
Guest Star – Drama – Paul Seed

SPACE PRECINCT (Space Productions)
Guest Star – Sci-Fi – Sidney Hayers

LOVE HURTS (Alomo/BBC)
RECURRING – Drama – Crispin Reece

ONE FOR THE ROAD (Channel X)
Guest Star – Sit.com – Bob Altman

CAPITAL CITY (Euston Films)
SERIES LEAD – Drama – Various

RUNAWAY BAY (Yorkshire TV/Ellipse)
Guest Star – Drama – Xavier Castano

POIROT (LWT)
Guest Star – Drama – P. Barber-Fleming

THE UPPER HAND (Central)
Guest Star – Sit.Com – Martin Dennis

SHE-WOLF OF LONDON (MCA/Universal)
Guest Star – Drama – Roger Cheveley

PULASKI (BBC)
SERIES LEAD – Drama – Various

BIRDS OF A FEATHER (BBC)
Guest Star – Sit.Com – Tony Dow

THE FIRST MODERN OLYMPICS (Columbia)
Guest Star – Drama – Alvin Rakoff

THE DIRTY DOZEN 2 (MGM/UA)
Co star – Drama – Andrew Maclaglen

SITTING PRETTY (BBC)
Guest Star – Sit.Com – A. DeChastelai Smith

LONDON SUITE (RHI Entertainment)
Cameo – Comedy – Jay Sandrich

THE TRIALS OF OZ (BBC)
Cameo – Drama – Sheree Folkson

HOSTAGES (Granada)
Cameo – Drama – David Wheatley

 

INTERNET:

THEY LIVE AMONG US
SERIES LEAD (Friar Buer) – Anne Lower

 

VOICE:

BROKEN SWORD 1 – 5 (George Stobbart)

TELETUBBIES – USA Narrator

Plays, documentaries and commercials for the BBC and Independent radio throughout the UK.

 

THEATER:

A proud member of the UBUNTU THEATRE PROJECT

A MOON FOR THE MISBEGOTTEN
JAMIE TYRONE – Joy Carlin,  Jewel Theatre, SC, Ca.

THE EXPLORER’S CLUB
HUMPHRIES –
Art Manke,  Jewel Theatre, Ca. USA

BREAKING THE CODE
KNOX – Kirsten Brandt,  Jewel Theatre, Ca. USA

HAMLET
CLAUDIUS Michael Moran,  Ubuntu Theatre Project Oakland, USA

EUREKA DAY
DON – Josh Costello,  Aurora Theatre, Ca. USA

THE DANCE OF DEATH
THE CAPTAIN – Bill Peters,  Jewel Theatre, Ca. USA

MACK AND MABEL
BAUMAN – Jonathan Church , Chichester Tour, UK

THE PRICE
WALTER – Joy Carlin,  Jewel Theatre, Ca. USA

TRIANGLE
HOWARD/BOSS/ISAAC, Meredith McDonough, TheatreWorks, Ca. USA

TALLEY’S FOLLY
MATT – Joy Carlin, Aurora Theater, Ca. USA

AFTER THE REVOLUTION
BEN – Joy Carlin,  Aurora Theater, Ca. USA

TIME STANDS STILL
RICHARD – Leslie Martinson,  TheatreWorks, Ca. USA

THE RESISTABLE RISE OF ARTURO UI
CLARK/PROSECUTOR,  Jonathan Church,  Chichester Festival Theatre, UK 

DANGER: MEMORY
KROLL – Ed Viney,  Jermyn Street Theatre,  London UK

FRANKIE AND JOHNNY in the CLAIR DE LUNE
JOHNNY (w/KellyMcGillis) –  Mike Lunney, UK Tour

THE CHOSEN
MALTER – Aaron Davidman, TheatreWorks, Ca. USA

THE FLOATING LIGHT BULB
JERRY – Nancy Carlin, Traveling Jewish Theatre, USA

THE PRICE
VICTOR – Chris Honer,  Library Theatre, UK

THE WINTER’S TALE
POLIXINES – Mathew Warchuss, The ROYAL SHAKESPEARE COMPANY  UK

PERICLES
SIMONIDES – Adrian Noble, The  ROYAL SHAKESPEARE COMPANY  UK

CHICAGO
BILLY FLYNN – Scott Ferris, West End, London UK

*DINNER WITH FRIENDS
GABE – Simon Curtis, Hampstead Theatre, London UK

BLUES FOR MR. CHARLIE

PARNELL JAMES – Paulette Randal, Tricycle Theatre, London

DEATH AND THE MAIDEN
GERARDO – J.S. Manekshaw,  Woolsey Theatre, UK

OLEANNA
JOHN – Deborah Bruce, Theatre Clwyd, UK

THE SEVEN YEAR ITCH
RICHARD (w/Daryl Hannah) – Michael Radford, West End, London UK

*LAUGHTER ON THE 23rd FLOOR
MILT (w/Gene Wilder) – Roger Haines, West End, London UK

JERRY SPRINGER – THE OPERA
JERRY SPRINGER – Stewart Lee, UK Tour

*LOST IN YONKERS  
EDDIE – David Taylor, West End, London UK

A VIEW FROM THE BRIDGE
EDDIE CARBONE – Linda Marlowe, Haymarket Theatre, UK

CHAPTER TWO
GEORGE – David Taylor, Mill Theater UK/Far East tour

THE GRADUATE
MR. ROBINSON (w/Linda Gray) – Terry Johnson, West End, London UK

BABES IN ARMS
SEYMOUR FLEMMING (w/Lorna Luft) – Martin Connor, Chichester Festival Theatre

HELLO DOLLY
VANDERGELDER (w/Anita Dobson) – Chris Colby, Theatre Royal, London UK

*SHORT EYES
JUAN – David O’Toole Man in the Moon, London

*BRONTOSAURUS
THE NEPHEW – Rolf Saxon – Lyric Hammersmith, London

*DRACULA
DRACULA – Cyril Kinsky, Theatre Royal Plymouth, UK

CAHOOTS
AL – David Taylor, Mill Theatre, Sonning UK

• WORLD PREMIERE
* BRITISH/EUROPEAN PREMIERE

 

TRAINING:

GUILDHALL SCHOOL of MUSIC and DRAMA (London)

Society of British Fight Directors (London) 

Sandra Archer (USA), Cicely Berry (UK),

Marge Phillips (USA/UK), Virginia Snyders (UK)

American (Young) Conservatory Theatre (San Francisco)